Yazılım, bilgisayarları çalıştırmak ve belirli görevleri yerine getirmek için kullanılan bir dizi talimat, veri veya programdır. Bilgisayarın fiziksel yönlerini tanımlayan donanımın karşısında, yazılım, bir aygıtta çalışan uygulamaları, komut dosyalarını ve programları ifade etmek için kullanılan genel bir terimdir. Yazılım, bilgisayarın değişken kısmı ve donanımın değişmeyen kısmı olarak düşünülebilir.

Yazılım genellikle uygulama yazılımına veya kullanıcının istediği veya gereksinimini karşılayan indirilen programlara ve işletim sistemlerini ve uygulama yazılımını destekleyen herhangi bir programı içeren sistem yazılımına bölünür. Orta katman terimi bazen uygulama ve sistem yazılımı arasında veya iki farklı uygulama yazılımı arasında aracılık eden programlamayı tanımlamak için kullanılır. Örneğin, ara katman yazılımı, bir tür işletim sistemine sahip bir bilgisayardaki bir uygulamadan farklı bir işletim sistemine sahip bir bilgisayardaki bir uygulamaya uzaktan çalışma isteği göndermek için kullanılabilir.

Ek bir yazılım kategorisi, sınırlı kapasiteye sahip küçük ve kullanışlı bir program olan yardımcı programdır. Bazı programlar işletim sistemiyle birlikte gelir. Uygulamalar gibi, yardımcı programlar da ayrı ayrı kurulabilir ve işletim sisteminin geri kalanından bağımsız olarak kullanılabilir.

Benzer şekilde, küçük uygulamalar, işletim sistemi ile birlikte aksesuar olarak gelen küçük uygulamalardır. Java veya diğer programlama dilleri kullanılarak bağımsız olarak da oluşturulabilirler.

Yazılım aşağıdaki yollarla satın alınabilir veya edinilebilir:

Shareware – genellikle süresi bittiğinde satış niyeti ile ücretsiz veya deneme bazında dağıtılır.

Liteware – tam sürüm satın alınana kadar bazı özellikleri devre dışı bırakılan bir tür shareware.

Freeware– ücretsiz, ancak telif hakkı kısıtlamaları ile indirilebilir.

Kamu malı yazılım – kısıtlama olmadan ücretsiz olarak indirilebilir.

Açık kaynak – kaynak kodunun sağlandığı ve kullanıcıların iyileştirmelerin dağıtımını sınırlamamayı kabul ettiği bir yazılım türüdür.

Bugün, satın alınan yazılımların, yazılımların ve ücretsiz yazılımların çoğu Internet üzerinden doğrudan indirilir. Bu durumlarda, yazılımı belirli satıcı web sitelerinde veya uygulama servis sağlayıcılarında bulabilirsiniz. Bununla birlikte, yazılım ayrıca CD-ROM’larda veya disketlerde paketlenebilir ve tüketiciye fiziksel olarak satılabilir.

Bazı genel uygulama yazılımı türleri şunlardır:

Kelime işlemciler ve elektronik tablolar gibi araçlar içeren üretkenlik yazılımı.

Sunum yazılımı, ayrıca kayar kalıp olarak da bilinir.

Grafik yazılımı

CAD / CAM.

Dikey pazarlayıcı sektöre özel yazılım, örneğin bankacılık, sigorta ve perakende uygulamaları.

Donanımın çalışmasını sağlayan özel bir yazılım türü bellenim yazılımıdır. Bu, bir zamanlar veya seyrek olarak donanımın geçici belleğinin özel bir alanına, sonradan donanımın bir parçası gibi görünecek şekilde mikroişlemci veya salt okunur bellek gibi gömülü olan bir programlama türüdür.

Show Full Content
Previous Web Sitesi Nasıl Yapılır
Next Google Optimize’da Site Kişiselleştirme Erişiminizi Genişletin

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close

NEXT STORY

Close

Büyüme Yönetimi Platformlarına Giriş

Ağustos 22, 2019
Close