WordPress dünyaca ünlü blog yazılımlarından bir tanesidir. Hatta ülkemizde Webrazzi, Sözcü Gazetesi gibi büyük sitelerde WordPress kullanmaktadır.

Wordpress’i sadece kurarak organik trafik sağlayamazsınız ancak WordPress’ seo yaparak organik trafik almanız mümkündür. Şimdi WordPress’i nasıl doğru optimize edeceksiniz onları anlatacağım.

Öncelikle Wordpress’ten biraz bahsetmek gerekirse, sadece içerik yöneten bir yazılım değil, e-ticaret sitesi hatta forum sitesi bile yapabileceğiniz bir yazılımdır.

Yapacağımız en önemli şeylerden bir tanesi tema seçmek olacaktır. Tema seçiminde Theme Forest‘ı kullanabiliriz. Temaların mobil uyumlu olması ve çok fazla pluginle doldurulmamış olması bizim için önemlidir.

Şimdi WordPress’in SEO için bazı önemli ayarlarından bahsetmek istiyorum:

 1. Öncelikle WordPress’te sitenizin www.site.com veya site.com olarak açılacağını seçmemiz gerekiyor. WordPress’in önemli özelliklerinden bir tanesi de biz bu seçimi yaptıktan sonra seçmediğimiz versiyonun seçtiğimiz versiyona yönlenmesidir. Bu da kopya içerik problemini ortadan kaldıracaktır. Bunu WordPress’i kurarken ve kurduktan sonra Ayarlar/Genel bölümünden ayarlayabiliriz.
 2. Google’ın istediği URL Yapısı Türkçe karakter olmaması, küçük harf olması, anahtar kelimenin URL’de geçmesidir. Bunu da Ayarlar/Kalıcı Bağlantılar’dan Yazı ismini seçerek yapabiliriz.

Yazı ismini seçmemizin başka bir nedeni de kullanıcıların URL yapısından içeriğin neyle ilgili olduğuna bakmasıdır.

 • En sevdiğim SEO Pluginlerinden biri de Yoast SEO’dur. Yoast SEO ile hem site haritasını kolay bir şekilde oluşturabilir hemde yazılarınıza kolaylıkla title description yazabilirsiniz. Yoast SEO’nun bir başka özelliği de yazılarınızın SEO uyumlu olarak yazılıp yazılmadığını kontrol edebilmenizdir.
 • Siteye Yazıyı soldaki menüden Yazılar/Yeni Ekle bölümünden ekleyebiliriz. Yazı eklemekte 4 adet ana başlık vardır.
 • Title
 • İçerik
 • Meta Tagler
 • URL Yapısı

Title sizin Google’da görünecek olan ve tıklanılabilir olan yerdir. Güzel title yazmak daha çok tıklama oranınızı arttıracağı için önemlidir. Örnek olarak bu yazının konusu wordpress seo’dur burada URL yapısı wordpress-seo şeklinde olmalıdır. Doğru title ise “8 Adet Size Trafik Getirebilecek WordPress SEO Ayarı” olabilir. Bu title’ı gören kullanıcılar bu yazıyı merak edip tıklayacaklardır. Sadece Wordpress SEO olsaydı bu title ilgi çekici olmayıp CTR’ımız düşük olacaktı.

 • Yukarıda bahsettiğim wordpress-seo şeklinde oluşturacağımız URL yapısını ise yazı bölümünde kalıcı bağlantılardan düzenle bölümünden değiştirebiliriz.

 • İçerik Google’ın en çok dikkat ettiği konulardan bir tanesidir Google kullanıcının gerçekten aradığını bulup bulamadığına birçok faktörü göz önünde bulundurarak tespit edebilmektedir. Bu yüzden yazının okunabilir olması bu yazıda olduğu gibi alt başlıklarla ve maddelemelerle okuyucuya rahat bir okuma deneyimi yaşatması gerçekten önemlidir. Site içerisinde ve dışarısında da dolaşımı arttırmak için yazılarda iç linkleme de kullanılmalıdır. İç linkleme kullanmak için yazıyı seçip aşağıdaki Bağlantı ekle/düzenle butonuna tıklayabilirsiniz.


 • İçerikteki alt başlıkların kullanımı da çok önemlidir bunu yine yazı bölümünden seçmemiz gerekmektedir. H1 ana başlık h2 h3 diye gidenler ise alt başlıklar olmalıdır. Genelde temalar verdiğimiz başlığı direk H1 etiketi olarak tanımlamaktadır bu yüzden Başlık 2, Başlık 3 şeklinde alt başlıkları tanımlayabiliriz. Başlıkların doğru kullanımı Google’ın içeriğin ne ile ilgili olduğunu anlamasında yardımcı olacaktır.
 • Yazılarınıza resim eklemek de önemli özelliklerden biridir.

Yukarıda gördüğümüz Ortam Ekle butonundan resimleri ekleyip hem yazımızın güzel görünmesini hem de bu resimlere alt etiketi ekleyerek Google Görsellerde çıkmasını sağlayabiliriz.

 • WordPress’te eklentiler bölümü herhangi bir yazılım bilginiz olmasa bile eklenti ekleyebilir ve istediğiniz bir şeyi kolaylıkla yapabilmenizi sağlar. Yoast’tan sonra bir tane daha eklentiyi tanıtalım:

Redirection eklentisi: Redirection eklentisi herhangi bir sayfanızı başka sayfaya yönlendirmeye yarayan eklentidir. Bu eklenti ile 404’e düşen sayfalarınızı yeni yazılara veya yeni yazı yoksa yazı kategorisine yönlendirip bu sayfaların değerlerini yeni sayfaya aktarmakta kullanabilirsiniz.

Eklentileri aşağıdaki bölümden yükleyebilirsiniz:

Gelecek yazımda daha detaylı WordPress anlatımıyla görüşmek üzere.

Can Parlak

Show Full Content
Previous En İyi 10 Google Chrome Extensions
Next Bizim için UX Yapabilir misin?
Close

NEXT STORY

Close

Corona Gündeminde Markanız İçin Stratejik Öneriler

Nisan 15, 2020
Close