Kendi web sitenizi yaparken izlemeniz gereken yolları adım adım paylaşacağım;

1-) Alan Adınızı Alın

Başka bir şey yapmadan önce yapmanız gereken ilk şey, kendinize bir alan adı vermektir. Web sitenize vermek istediğiniz isim budur. Örneğin, okuduğunuz web sitesinin etki alanı adı “digitalpartners.com.tr” dir. Alan adı almak, bu adı kullanabilme hakkı için bir kayıt şirketine yıllık bir ücret ödemeniz, gerektirir. Bir alan adı almak size bir web sitesi ya da onun gibi bir şey getirmez. Bu sadece bir isim. Tuğla ve harç dünyasında bir işletme adı yazmak gibi bir şey; Bu işletme adına sahip olmak, o işletmenin varolduğu anlamına da gelmez.

2-) Bir Web Host Seçin ve Hesap Açın

Bir web barındırma temelde internete bağlı birçok bilgisayara sahip bir şirkettir. Web sayfalarınızı bilgisayarlarına yerleştirdiğinizde, dünyadaki herkes bağlantı kurabilecek ve görüntüleyebilecek. Web sitenizin bir evi olması için bir web barındırma hesabına kaydolmanız gerekir. Bir alan adı almak, tuğla ve harç dünyasında bir işletme adı almaya benzerse, bir web barındırma hesabı almak, işletmeniz için ofis veya dükkan kiralamakla karşılaştırılabilir.

Seçiminizi etkileyebilecek bir faktör, web siteniz için SSL kullanıp kullanmama kararıdır. SSL kullanan bir sitenin “http: //” yerine “https: //” ile başlayan bir web adresi olacaktır. Eski zamanlarda, web yöneticileri yalnızca mal ve hizmet satıyorlarsa ve kredi kartı numaralarını toplamaları gerekiyorsa ya da ziyaretçilerinin bir şifre ile giriş yapmasını gerektiren bir tür tesise sahipse SSL kullanımını göz ardı etmemelisiniz.

Günümüzde, İnternetin tamamı yavaş yavaş her şeyin SSL olduğu bir duruma geçiyor gibi görünüyor. Öyleyse, yeni web sitelerinin en baştan kullanması iyi bir fikir olabilir. Bu, mevcut bir web sitesini HTTP’den HTTPS’ye taşımayla ilgili zorluklardan ve risklerden kaçınmanıza yardımcı olacaktır.

Genel olarak, bildiğim kadarıyla, tüm ticari web barındırma siteleri siteniz için SSL sertifikaları yüklemenizi sağlar. Fiyat yine de şirketten şirkete değişiyor. Bazıları size ücretsiz bir sertifika veriyor. Diğerleri bir kereye mahsus ücretsiz bir sertifika yükleyecektir. Bazıları ticari bir sertifika almanızı (aylık yinelenen ücrete sabittir) gerektirir. Ve sadece bir sertifika almanızı gerektiren değil, aynı zamanda web sitenizde kullanması için aylık bir ücret talep edenler de var (o sertifika için yinelenen ücretin üstüne talep edebilir).

3-) Web Sayfalarınızı Tasarlamak

Alan adınızı ve web sunucunuzu aldıktan sonra, bir sonraki adım web sitesinin kendisini tasarlamaktır. Bu yazıda, bunu kendiniz yapacağınızı varsayacağım. Bunu yapmak için bir web tasarımcısı tutuyorsanız, muhtemelen bu adımı atlayabilirsiniz, çünkü bu kişi sizin adınıza işlemektedir.

Web tasarımında pek çok kaygı olmasına rağmen, başlangıç olarak, ilk adımınız aslında web’e bir şey çıkarmaktır. İnce ayar, temel bir web sayfasının nasıl yayınlanacağına karar verdikten sonra gelebilir.

Çok sayıda ücretsiz ve ticari web editörü bulunmaktadır. Windows kullanıyorsanız, en iyilerinden biri Microsoft Expression Web’dir. Bu, Microsoft’un artık ücretsiz olarak dağıttığı, muhtemelen web editörlüğü işinde olmak istemedikleri için ticari olarak dağıtılmış bir programdı. Hem yeni hem de deneyimli web yöneticilerinin yararlı bulduğu olanaklarla, tam özellikli ve çok parlak (bir zamanlar mağazalarda satılan yazılıma uygun). Editör, Mobil uyumlu, çok işlevli, çok sayfalı bir web sitesi tasarlama sürecinde size yardımcı olur (yani, siteniz hem masaüstü / dizüstü bilgisayarlarda hem de akıllı telefonlar ve tabletler gibi mobil cihazların daha küçük ekranlarında iyi çalışır).

Diğer ücretsiz editörler Windows, Mac OS X ve Linux için açık kaynaklı bir editör olan BlueGriffon’u içerir.

Bir başka editör ise Dreamweaver, size o siteyi oluşturmanıza ve korumanıza yardımcı olacak teorik ve pratik temelleri sağlamanın yanı sıra, eksiksiz bir web sitesi tasarlamak için gerekli tüm adımları atmanızı sağlar.

Web tasarımının ayrılmaz bir parçası arama motoru hazırlığıdır. Web sitesi yapıldıktan sonra arama motoru tanıtımı başlamıyor. Arama motoru hazırlığı Web tasarımı aşamasında başlar.Web sayfalarının tasarımı ile ilgili başka birçok konu var. Yukarıdakiler sizi başlatacaktır.

4-) Web Sitenizi Test Etme ve Arayüz Yazılımı Geliştirme

Web sayfalarınızın arayüzünü geliştirirken büyük tarayıcılarda test etmeniz gerekir: Chrome, Firefox, Internet Explorer 11 ve Microsoft Edge. Tüm bu tarayıcılar ücretsiz olarak temin edilebilir, bu nedenle test etmek için hiçbir zorluk yoktur. Ne yazık ki, doğrudan sitenizi test etmek, ziyaretçilerinizin makinelerinde istediğiniz şekilde çalıştığından emin olmanın tek yoludur. Ayrıca, bir akıllı telefonunuz varsa, sitenizi oradan da deneyin.

Web sitenizin tüm web tarayıcılarının gelecekteki sürümlerinde çalışma şansını artırmak istiyorsanız, web sayfalarınızın hatasız bir şekilde çalıştığından emin olmalısınız. Web sayfanızın “HTML” ve “CSS” olarak adlandırılan kod dizinlerinde sözdizimi hatası olmadığını kontrol etmeniz gerektiği anlamına gelir. Sayfayı doğrulamak için aslında HTML ve CSS teknik bilgisine ihtiyacınız yoktur, çünkü çok çalışmak için çok sayıda ücretsiz web sayfası doğrulayıcısından birini kullanabilirsiniz. Diğer taraftan, doğrulayıcı size sayfanızın hataları olduğunu söylerse, gerekli bilgiye sahip değilseniz, bazen neyin yanlış olduğunu (ve hatanın gerçekten ciddi olup olmadığını) anlamak zor olabilir.

Web sitenizi geliştirmenin en ayrılmaz yönlerinden biri, programlama dilleri yardımıyla elde edilen web programlamadır. Web geliştirme dilleri, talimatların bir makineye iletildiği ve işlemlerin gerçekleştirildiği platformlardır.

5-) Programlama Dilleri Nelerdir?

Programlama dilleri ile ilgili bir bilginiz yok ise, websitenizi geliştirmenize yardımcı olacak bilgiler paylaşacağım;

– Programlama dilleri, bir makinenin hareketlerini kontrol etmek için kullanılır. Bir programlama dili, talimatlar ile bir bilgisayar sistemine iletilebilecek şekilde tasarlandığından uygun şekilde hazırlanmış veya yapılandırılmış bir dildir. Bilgisayarların icadından bu yana, binlerce programlama dili oluşturulmuştur ve her yıl daha fazlası oluşturulmaktadır.

Bu nedenle bir programlama dili, geniş bir algoritma olarak tanımlanan programları yazmaya yardımcı olan bir gösterimdir.

Programlama dillerinin dünya sıralamasındaki kullanım popülasyonu aşağıdaki şekildedir;

-Java

-Python

-PHP

-C#

-C++

-C

-Ruby

-Shell

-Objective C

-R

-VimL

-Go

-Perl

Web sitenizi geliştirmek için uygun olan programlama dillerini tercihinize göre kullanabilirsiniz.

Detaylı bilgi için bize ulaşın.

Show Full Content
Previous Web Tasarımı İçin Kullanılan Programlar Hangileridir?
Next Yazılım Nedir?

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close

NEXT STORY

Close

EN İYİ ÜCRETLİ iOS UYGULAMALARI

Mayıs 8, 2019
Close