Sitemizi farklı domaine taşıyabiliriz, yeni bir dizayna geçmek isteyebiliriz, Google’ın da son zamanlarda önem verdiği SSL sertifikasını kurup sitemizin https:// ile açılmasını isteyebiliriz ancak bunların hepsini yaparken URL yapımız değişebilir.

URL yapımızın değişmesi de ne yazık ki trafik kaybına neden olabilmektedir. Trafik kaybına neden olmaması için aşağıdaki listenin kesinlikle kontrol edilmesi gerekmektedir.

•Eski URL Yapılarının yeni URL yapılarına 301 yönlendirmesi ile yönlendirmeleri.
Meta data
Structured data
Canonical kodları
İç Linklemeler
Pagination
Site Haritaları
Hreflang kodları ( Birden fazla dil var ise)
Mobil kurulumu ( AMP, PWA)
Yönlendirmeler
404 Sayfaları
JavaScript, CSS, ve resim dosyaları
Site Hızı

Yukarıdakilerin kontrolü yapıldıktan sonra yeni siteye geçilebilir. Çoğu yerde yazılmayan en önemli noktalardan birini de bir örnekle açıklayalım. Yeni siteye geçişte SSL sertifikasıyla birlikte geçiş yapıldığını varsayalım. Bu geçiş tamamen düzgün olsa bile trafik kaybı yaşanabilir. Bunun nedeni de backlinklerin http://’li versiyona verildiğinden olacaktır. Bu linkler yönlendirme yapsa bile direk link vermek her zaman daha faydalı olacaktır.

Bu yüzden Ahrefs toolu ile backlinklerimizi kontrol etmeliyiz. Ahrefs toolumuz yok ise backlinklerimizi Search Console’dan da kontrol edebiliriz. Daha sonra yapacağımız işlem aldığımız backlinklerin site sahiplerine ulaşıp sitemizin yeni versiyona taşındığını ve bu backlinkleri değiştirmelerini rica etmek olacaktır.

Peki Neden Site Geçişlerinde Trafiğimiz Düşer?

Site adresimizin http://www.sitegecisi.com olduğunu varsayalım.
Çok güçlü bir sayfamız olan http://www.sitegecisi.com/erkek-tshirt/ sayfamız erkek t-shirt aramasında Google’da 1. dir.

Yeni site geçişinde bu URL yapısı http://www.sitegecisi.com/erkek-tshirt-modelleri/ olur ise Google’a erkek t-shirt yazanlar ve 1. sırada çıkan bizim sonucumuza tıkladığında boş bir sayfaya yönlendirilecektir bu da trafik kaybına yol açıp bu sıralamadan kaybolmamıza neden olacaktır.

Yukarıdaki check list’in tamamının bir uzman elinden kontrol edilmesi gerekmektedir. URL yapılarının aynı kalması veya yönlendirmelerin düzgün bir şekilde yapılması gerekmektedir.

Site geçişlerinde DP SEO Uzmanları tarafından yardım almak için bize ulaşın. Sorularınızı yorum bölümünden iletebilirsiniz.


Show Full Content
Previous Dikkat Dağınıklığı Çağında İçerik Üretmek
Next En Popüler Sosyal Ağlar

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close

NEXT STORY

Close

Double Diamond Süreci

Aralık 21, 2018
Close