Şifre herhalde günümüzde en çok karşımıza çıkan kelimelerden bir tanesi. Özellikle bankacılık işlemlerinde ve internette güvenlik denilince akla gelen ilk kelime desek yeridir.

Peki bu, dostu düşmanı ayırmayan kelimeyi ele geçirilmesi ve kırılması zor bir hale getirebiliriz? Önemli bir iki bilgi ile başlayalım: Bir, şifremizi kendimize saklayarak, iki, şifrede adımızı doğum tarihimizi ve artık sosyal medya sayesinde de daha ulaşılabilir olduğumuzu düşünürsek kendimize ait bilgilerin hiçbirini kullanmayarak. Üç şifremizi sık sık değiştirerek. Tabii ki bunlar temel bilgiler ve siz okuyucular bunlara artık aşinasınız. O zaman daha teknik konulara geçelim, şifre oluştururken harflerden, rakamlardan ve  noktalama işaretlerinden faydalanarak. Fakat bu da hatırlanması zor şifreler demek. Hele ki bir çok platformda farklı şifreler kullanıyorsanız. O zaman bize gereken kırılması zor olan ancak bizim için hatırlaması kolay bir şifre yaratmak.

Kırılması Zor Şifre Oluşturma

Bir çok sitede şifre oluştururken, kullanılması gereken asgari zorunluluklar vardır. Eğer bir sitede şifre oluşturuyorsanız ve bu aşamada sizden alttaki maddelerden en az üç tanesi istemiyorsa oraya şüpheyle yaklaşmakta fayda vardır. Peki nedir bu asgari şartlar:

  • En az 8 haneden oluşması gerektiği
  • En az 1 büyük ve bir küçük harf içermesi gerekir
  • En az 1 rakam içermesi gerekir
  • En az bir noktalama işareti içermesi gerekir

Bu maddeler genel olarak bireylerin hatırlaması kolay ve kırılması güç şifreler yaratmasına en ideal maddelerdir. Buradaki noktalama işaretleri genel olarak tüm klavyelerde kullanılan @ # $ % ^ & * ( ) _ + gibi noktalama işaretleridir.

Ozaman buna göre bir şifre oluşturalım: “usdygW2!”. Güzel! Gerçekten kırılması zor bir şifre gibi görünüyor. Ama bizim için de kırılması/hatırlanması zor, çünkü bizim için de bir şey ifade etmiyor. Ozaman şifreyi aynı zamanda hatırlanması kolay bir şey yapalım. Bunu yapabilmek için şifre oluşturma programlarının da yararlandığı klasik şifre oluşturma yöntemini deneyelim.

Hatırlaması Kolay Şifre Oluşturma

Şifre oluşturma programları sonrasında oluşturan kişilerin şifrelerini hatırlayabilmeleri için onlar bir takım global kelime veya fonetik alfabe ile saydığımız kuralları özel olarak birleştirirler. Bunu daha iyi anlamlandırmak için alttaki örneğe bir bakalım:

Şifreniz:                               =6A(vv@S

Şifre hatırlatıcı:                 = 6 APPLE ( visa visa @ SKYPE

Burada da görüldüğü gibi eşittir işaretinden “=” sonra gelen “APPLE” kelimesinin ilk harfi ve parantez açma işaretinden “(“ sonra “visa” kelimesinin ilk harfi kullanılmış.

Bu yöntemde kullanılan kelimeler de tabiiki bizim için zor olacaktır, ancak biz bunu kendimize göre uyarlayabiliriz. Sevdiğiniz bir cümleyi alıp bunu aynı yöntem ile bir şifre haline getirebilirsiniz.

Bir örnek verelim:

Şifre hatırlatıcımız:          Bir Şifre yaratmak, Onu kırmaktan daha Kolaydır

Şifre:                                    1Sy,0kdK

Burada “Bir” kelimesini direkt olarak 1 yazdık ve “Onu“ kelimesindeki “O” harfi yerine rakamla sıfır kullandık. Buna benzer şekilde sizde sevdiğiniz bir sözü kendinize göre düzenleyebilir ve hatta kısa bir sözü direkt olarak da yazabilirsiniz. Unutmayın ki şifre de boşlukta bir hanedir.

Show Full Content
Previous Dijital Pazarlamada Podcast Yayıncılığı Neden Önem Kazandı?
Next Web Sitesi Açmak İçin 7 Neden

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close

NEXT STORY

Close

Dijital Dönüşüm

Ağustos 12, 2018
Close