JPEG, GIF, PNG… Bu kısaltmalarla hayatınızda ilk kez karşılaştıysanız size son derece yabancı gelebilirler, ancak günlük bilgisayar ve internet kullanımında iş veya hobi amacıyla fotoğraf ve resimlerle meşgul olmanız gerekiyorsa, bu dosya formatlarına rastlamanız kaçınılmaz. Bunlar Whatsapp’tan gönderilen fotoğrafların dosya uzantısı olabileceği gibi üzerinde çalıştığınız bir grafik de bu formatlardan birine sahip olabilir. Peki bu dosya formatları hakkında ne kadar bilgi sahibisiniz?

JPG Nedir?

JPEG (Joint Photographic Experts Group) ya da JPG. dünya çapında yaygın olarak kullanılan bir dosya uzantısı. Özellikle dijital fotoğraf makinesi üreticilerinin büyük çoğunluğu tarafından varsayılan dosya uzantısı olarak kullanılan JPEG, kaliteyi çok fazla düşürmeden resimleri küçük boyutlu ve sıkıştırılmış halde görüntülemeye olanak tanıyor. JPEG, bilgisayar kullanıcılarının günlük kullanımları içerisinde en sık karşılaştığı görsel dosya uzantısı diyebiliriz.

JPEG formatında bazı detaylar kaybolduğu ve kalitede belli oranda düşüş yaşandığı için, baskı için hazırlanan görsellerde JPEG uzantısını kullanmak pek doğru olmayabilir. Dosya boyutu daha yüksek de olsa, depolayacak yeriniz olduğu takdirde TIFF veya RAW formatlarını kullanmanız baskıda çok daha iyi sonuç verecektir. Fakat dijital ortamda görüntülenen ve üzerinde herhangi bir oynama yapılmayacak görseller için jpg. Uzantılı dosyalar son derece pratik ve idealdir.

PNG Nedir?

PNG, uzun adıyla Portable Network Graphics (Taşınabilir Ağ Grafikleri), kalite düşürmeden boyut azaltmaya yaraması ve transparan arka planı desteklemesi sebebiyle grafikerler tarafından sıkça kullanılan bir dosya formatı. Özellikle dijital kullanım için geliştirilmiş bir format olduğunu söyleyebiliriz. 8 ve 24 bit biçimlerini destekleyen PNG, Amerika menşeli Unisys şirketi tarafından geliştirilmiştir.

Arka plan değiştirme olanağı tanıması ve saydamlığı desteklemesi dolasıyla özellikle logo tasarımlarında en çok kullanılan formatlardan bir tanesi. PNG formatında bir dosya oluşturmak, Adobe Photoshop ve benzeri resim düzenleme programları sayesinde son derece kolay. PNG’nin diğer avantajları arasında kontrast derecesini ayarlayabilmek, görselleri gerçek renkleriyle kayıt edebilmek sayılabilir.

GIF Nedir?

GIF formatı otuz yılı aşkın süredir, 1987 yılından beri kullanımda olmakla beraber, son yıllarda özellikle sosyal medya platformlarındaki kullanım alanı gitgide genişledi ve yaygınlaştı. Peki GIF ne anlama geliyor ve tam olarak ne işe yarıyor? Graphics Interchange Format’ın (Grafik Değiştirme Formatı) kısaltması olan GIF, dijital bir resim saklama formatı. 8 bite kadar destek veriyor. GIF formatıyla piksel tabanlı animasyonlar üretilebilmesi, onu diğer pek çok görsel dosya formatından ayıran ve popüler kılan bir özellik.

Ücretsiz GIF yapmak için çeşitli giphy ve ezgif gibi websiteleri bulunduğu gibi ücretli programlar da mevcut. GIF oluşturmak içi video’nun içinden belli bir kısım alınabilir veya birkaç fotoğraf bir araya getirilebiliyor. Bu da interneti komik GIF’lerle doldurmak için yetiyor da artıyor tabii 

Show Full Content
Previous iPhone’unuzda Mutlaka Bulunması Gereken 5 Uygulama
Next NASIL DİJİTAL PAZARLAMA UZMANI OLUNUR?

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close

NEXT STORY

Close

NASIL DİJİTAL PAZARLAMA UZMANI OLUNUR?

Mayıs 8, 2019
Close