www.w3schools.com/browsers verilerine göre 2012’den günümüze kadar kullanılan browserlar arasında en popüler olanı Google Chrome olarak ortaya çıkmaktadır.

Google, kullanıcılarına Chrome Web Mağazası’ndan indirilebilir, Chrome browserlarda kullanılabilecek extensionlar yayınlamaktadır. Bu extensionlar kullanıcıların günlük gezintilerini ve iş yaşamlarını kolaylaştırıcı özellikler taşımaktadır. Bu yazıda sizlere kullanışlı olabileceğini düşündüğüm 10 extensiondan bahsedeceğim.

Full Page Screen Capture

Link: https://chrome.google.com/webstore/detail/full-page-screen-capture/fdpohaocaechififmbbbbbknoalclacl

Özellikle iş hayatında bir websitesi sayfasının aşağıdan yukarıya tüm kısmının ekran görüntüsünü alma ihtiyacı olabilmektedir. Full Page Screen Capture extension’ı bu ihtiyaca gerçekten cevap verebiliyor. Sayfanın tamamının ekran görüntüsünü alıp PDF veya PNG formatlarında çıktı alabilmenize imkan tanıyor.

Panda 5 | News & Inspiration Dashboard

Link: https://chrome.google.com/webstore/detail/panda-5-news-inspiration/haafibkemckmbknhfkiiniobjpgkebko?hl=tr

Bu extension, ilgi alanlarınıza göre kişiselleştirebildiğiniz, seçmiş olduğunuz kategorilerde birçok websitesinden gelen içeriklerin başlıklarına ve linklerine ulaşıp bu linklere tıklayarak güncel bilgileri takip edebileceğiniz çok kullanışlı bir extension.

ColorZilla

Link: https://chrome.google.com/webstore/detail/colorzilla/bhlhnicpbhignbdhedgjhgdocnmhomnp?hl=tr

Developer’lar websitesindeki bir elementin renk kodunu elementin üzerine gelerek elementi inspect edip, geliştirici araçları üzerinden görebilirler. Bu extension developer olmayan bir kişinin de kolay bir şekilde bir elementin renk kodunu bir iki tıklamayla öğrenebilmesine imkan sağlıyor.

View Image Info

Link: https://chrome.google.com/webstore/detail/view-image-info-propertie/jldjjifbpipdmligefcogandjojpdagn

View Image Info, ColorZilla gibi, bir websitesindeki imajların özelliklerine developer olmadan bir iki tıklama ile ulaşabilmeye imkan sağlıyor.İmajın url, dimension,file type, file size gibi özelliklerini popup bir pencerede kullanıcılara gösterebiliyor.

Tag Assistant(by Google)

Link: https://chrome.google.com/webstore/detail/tag-assistant-by-google/kejbdjndbnbjgmefkgdddjlbokphdefk?hl=tr

Tag Assistant, Google Analytics, Google Tag Maneger vb. Google araçlarının düzgün çalışıp çalışmadığını kontrol edebilmeyi, gönderilen event’lerin ve ID’lerinin ne olduğunu görebilmeyi sağlayan faydalı bir extension olarak karşımıza çıkmaktadır.

Facebook Pixel Helper

Link: https://chrome.google.com/webstore/detail/facebook-pixel-helper/fdgfkebogiimcoedlicjlajpkdmockpc

Facebook Pixel Helper, Google Tag Assistant gibi facebook pixel kodlarının kontrol edilebilmesine, event’lerin takip edilebilmesine imkan sağlamaktadır.

WhatRuns

Link: https://chrome.google.com/webstore/detail/whatruns/cmkdbmfndkfgebldhnkbfhlneefdaaip/related

WhatRuns, bir websitesinde kullanılan teknolojilerin neler olduğu bilgisine erişebilmeyi sağlayan kullanışlı bir extension.

Tureng Anlık Çeviri

Link: https://chrome.google.com/webstore/detail/tureng-anl%C4%B1k-%C3%A7eviri/cgkolfbocnhhanpdjhfjckfdnnfllmeo

Bir websitesinde translate edilmek istenen kelimenin üzerine gelip kelimeyi seçerek kelimenin Türkçe karşılığını popup ekranda görebilmeye imkan tanıyan bir extension.

Turn Off the Lights

Link: https://chrome.google.com/webstore/detail/turn-off-the-lights/bfbmjmiodbnnpllbbbfblcplfjjepjdn

Youtube gibi video içerikli websitelerinde video alanı dışındaki alanları karartarak kullanıcının videoya odaklanabilmesine olanak sağlayan faydalı bir extension.

GIPHY for Chrome

Link: https://chrome.google.com/webstore/detail/giphy-for-chrome/jlleokkdhkflpmghiioglgmnminbekdi/related

GIPHY for Chrome, popüler gif sitesi giphy.com’dan gif çeken, giflerin paylaşılabildiği eğlenceli bir extension.

Emre Kılıç

Show Full Content
Previous Dijital Dönüşüm
Next Size Trafik Getirebilecek WordPress SEO Ayarları
Close

NEXT STORY

Close

JPEG, GIF VE PNG NEDİR?

Mayıs 8, 2019
Close