BigQuery için özel sorgular yazan çok sayıda Data Studio kullanıcısıysanız, artık parametreli sorguları çalıştırabilirsiniz. Bu, raporlarınızı daha hızlı hale getirirken kullanıcılarınıza daha iyi özelleştirme ve etkileşim seçenekleri sunar.

Data Studio’dan BigQuery’e bağlanırken, özel tarih parametrelerini kullanabilir veya kendi adlandırılmış parametrelerinizi özel bir sorgunun parçası olarak tanımlayabilirsiniz. Özel sorgulardaki parametreler iki temel yarar sağlar: sorgular rapordan dinamik olarak güncellenebilir – yeni veri kaynakları oluşturmaya gerek yoktur; Bu, rapor kullanıcısı veri kaynağına düzenleme erişimine sahip olmasa bile çalışır. Parametreli sorgular için BigQuery’den Data Studio’ya daha az veri aktarıldığından sorgu maliyetini optimize edebilir ve gösterge paneli performans iyileştirmeleri elde edebilirsiniz.

Parametreli özel sorgular oluşturma

Seçili bir Shakepeare eseri için sözcük kullanımını corpus ile analiz etmekle ilgilendiğinizi varsayalım. Bigquery-public-data.samples.shakespeare olan BigQuery Public Dataset, bu analizi gerçekleştirmek için kullanılabilir:

Diyelim ki, bir kelime için corpus tarafından kelime kullanımını analiz etmekle ilgilendiğinizi varsayalım. Rapor editörlerinin Shakespeare’in çalışmalarından hangi corpus’un analiz edeceğini seçmesine izin vermek için, Data Studio’daki BigQuery konektörünün Özel Sorgu arayüzünü kullanarak korpusu bir parametre olarak tanımlayabilirsiniz. bir filtre. Parametre için UI öğesinin türünü tanımlayabilir (örneğin, metin girişi, tek seçim, onay kutusu vb.) Ve varsayılan değerler sağlayabilirsiniz.

Aşağıdaki örnekte, corpus parametresi, Othlet, King Lear, vb. Gibi diğer çalışmalarla birlikte varsayılan değer olarak Hamlet ile tek seçmeli bir açılır menü olarak tanımlanmıştır.

Özel bir korpus parametresiyle bir BigQuery özel sorgusu

Asıl sorun, yapılandırmayı tanımladığınızda, rapor editörlerinin rapor özelliği panelinin parametreler bölümündeki açılır listeyi kullanarak analiz etmek için belirli bir kurum seçebilecekleri:

Örneğin. Korpus parametresi seçenekleri

Data Studio özellik paneli.

Tarih parametrelerini kullanma

Tarih parametrelerinden önce, tarih paylaşımlı veya bölümlenmiş tablolar için özel sorgular, bir raporun tarih kontrolüne dayanan bir tarih aralığı ile sınırlı olamazdı. Bunun yerine, özel sorgunuz tüm tarihler için tüm satırları almak zorunda kalacak ve Data Studio’yu rapor kullanıcısı tarafından seçilen tarih aralığına göre filtreleme işi yapacak. Sonuç, daha yavaş ve daha az etkili raporlardır.

Tarih parametreleriyle, ayrılmış bir başlangıç ve bitiş tarihi parametrelerini özel bir sorgunun parçası olarak kullanabilirsiniz. Rapor kullanıcıları analiz için bir tarih aralığı seçtiğinde, seçilen tarihler otomatik olarak özel sorgunuzun bir parçası olarak dahil edilir, bu da çok daha verimli bir sorguya neden olur ve yalnızca istenen tarih aralığı için gereken satırları alır.

Aşağıdaki örnek özel sorgu, bir tablonun oluşturma tarihi sütununda bir filtrenin parçası olarak @DS_START_DATE ve @DS_END_DATE parametrelerini kullanır. Sorgu tarafından üretilen kayıtlar, rapor kullanıcısı tarafından seçilen tarih aralığı ile sınırlı olacak ve döndürülen kayıt sayısını azaltacak ve daha hızlı bir sorgulama sağlayacaktır:

Başlangıç ve bitiş tarihi parametrelerini kullanarak bir BigQuery özel sorgusu

Standart Data Studio tarih ayarları ve kontrolleri, özel sorunuz için tarih değerlerini belirleyecektir. Bir rapor editörü varsayılan bir tarih belirleyebilir veya bir rapora tarih kontrolü ekleyebilir ve sorgunuz için başlangıç ve bitiş tarihleri rapor tarih kontrolüne bağlı olarak değişir.

Her iki durumda da, adlandırılmış ve tarih parametreleri, rapor kullanıcılarınıza farklı verileri analiz etmek için esnek seçenekler sunarken, tek bir BigQuery veri kaynağından veri almak için daha etkili bir yol sunar.

Show Full Content
Previous Yeni Data Studio Geliştirici Araçları, Konektörleri ve Görselleştirmelerini Kolaylaştırır
Next Data Studio Topluluk Görselleştirmelerini Grafik Etkileşim Filtreleri Olarak Tanıtma

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close

NEXT STORY

Close

2019’da Öne Çıkacak 7 Dijital Pazarlama Trendi

Şubat 11, 2019
Close