Endüstri 4.0, birçok sektörde baş döndürücü bozulmalar (disruption) yaratmakta. Bu sene Los Angeles’taki CES Fuarı’nın ana teması zaten Yapay Zeka (AI) ve Nesnelerin İnterneti (iOT) idi. Pazarlamacılar ise yaşanılan bu dijital dönüşümde öncü rolü üstlenmiş durumdalar. Yani kısacası artık dijital pazarlama çağından akıllı pazarlama çağına geçtiğimiz bir dönemde yaşıyoruz. Düşünün… Bağlı evler (Connected homes), birbirine bağlı ürünler (connected products), yapay zeka güdümlü ses aramaları (AI backed voice search) gibi gibi… Toplantı odalarında, bir markanın sesinin ne tonda olacağından tutun, mizah anlayışının nasıl olacağının tartışıyoruz.  İşte Digital Partners, yaşanılan bu büyük dönüşümün bir parçası olarak;  dünyanın önde gelen büyüme yönetimi platformlarının global partneri oldu ve markaları bu ‘akıllı pazarlama’ çağına hazırlamaya başladı.

Büyüme Yönetimi Platformları (Pazarlama Otomasyonu), yeni müşteri edinme, müşterilerin aktif hale getirilmesi, onlardan daha fazla gelir yaratma ve belirli bir süreç sonrasında ise onları sürekli sizden alışveriş eder hale getirinceye kadar olan yolculuğa eşlik eden teknolojilerdir. Örneğin satın alma yapmak isteyen bir müşteriniz sitedeki ürünlerinizi inceledi ve sitenizi terk etti; tamamen sizin belirlediğiniz bir süre sonra müşterinize Facebook Messenger ve WhatsApp gibi kanallardan ulaşıp, ‘siteye dönün, size özel %10 indirim’ diyebiliriz. Buradaki hedef, pazarlamacıların hayatını kolaylaştırmak ve markalarını hızlıca, “sıfır israf” ile büyütebilmelerine yardımcı olmaktır.

Büyüme platformlarını müşteri ediniminden, sadakat yaratmaya kadar devam eden tüm süreçlerde kullanıyoruz. Bu platformlar; web siteniz, mobil siteniz, uygulamalarınız ve çağrı merkeziniz gibi farklı kaynaklardan müşteri verilerini toplar; şirketinizin ‘big data’sını kullanarak, yapay zekâ desteği ile bu dataları işler ve anlam kazandırır.  

Platform Yapıları

Kaynak: Insider

Günümüzde çoğu şirket oyunun içerisine CRM’i de dahil eder. CRM’in de dahil olduğu birçok kaynaktan toplanan müşterileri dataları, yapay zeka yardımıyla otomatik olarak segmentlere ayrılır. Bu segmentlerdeki müşterileriler de web sitesi, mobil, SMS, e-mail, reklam, uygulama gibi kanallarda hedeflenebilir. Tabii burada doğru zamanda ve doğru değer teklifi ile müşterinin karşısına çıkmak kilit rol oynar. Bu platformlar üzerinden günümüzün popüler terimi olan ‘kişiselleştirilmiş’ (personalization) iletişimler gerçekleştirebiliriz. Örneğin alışverişte indirime duyarlı olduğunu tespit ettiğiniz kullanıcıları, ana sayfamıza geldiklerinde indirim kuponları ile karşılayabiliriz; ya da VIP müşterilerimize sadece yeni sezon ürünleri içeren e-mailler yollayabiliriz. İletişim kanallarına artık Facebook Messenger ve WhatsApp gibi anlık mesajlaşma uygulamalarının da dâhil olduğunu tekrar hatırlatmak isteriz.

Büyüme Platformlarının Türkiye’de ve dünyada kullanımı hızla artmaya devam ediyor. Bunun en önemli nedenlerinden bir tanesi, müşterilerin markalardan beklediği müşteri deneyiminin artık hiç olmadığı kadar yüksek olmasıdır. Gartner’ın yaptığı araştırmaya göre her dört kullanıcıdan üçü dolaştığı tüm kanallarda kişiselleştirilmiş iletişim beklemektedir.

Pazarlama otomasyonu ile ilgili diğer bazı istatistiklere de gelin şöyle bir göz atalım:

“Pazarlama otomasyon araçlarına yönelik harcamalar önümüzdeki birkaç yıl içinde güçlü şekilde büyüyecek ve 2023 yılında 25.1 milyar dolara ulaşacak.”    

Kaynak: Forrester 

“Gelişmiş ülkelerde her iki şirketten biri büyüme platformu kullanıyor. Bu rakam B2B şirketlerde %63 seviyesinde.” 

Kaynak: EmailMonday 

“Terk edilmiş alışveriş sepetini dönüştürme programlarından, doğum günü e-postalarına kadar her şeyi içeren otomasyonu kullanan B2C pazarlamacılar dönüşüm oranlarını %50 gibi yüksek bir oranda arttırmayı başarıyor.”  

Kaynak: eMarketer 

Günümüzün popüler teknolojisi olan ve her geçen gün kullanımı artan bu platformların özelliklerine de şöyle kısaca bir göz atalım isteriz.

Show Full Content
Previous Lead Yönetimi / Skorlama
Next Büyüme Platformlarının Belli Başlı Özellikleri Nelerdir?

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close

NEXT STORY

Close

Dijital Pazarlamada Vlogların Yükselişi

Ağustos 29, 2019
Close