Salesforce, Marketo, Hubspot, Related, Insider ve Sharp-Spring gibi pek çok büyüme platformunun değişik ürünleri mevcut. Peki sizin için doğru olan ürün ve teknolojiler hangileri? Bu platformları seçerken nelere dikkat etmelisiniz? Bu konuya diğer yazımızda değineceğiz. Bu yazımızda büyüme platformlarının temel özelliklerini kısaca anlatmaya çalışalım.

E-mail Pazarlama: 

Bir örnekle başlamak gerekirse, sıkça birlikte alınan ürünleri müşterilerinize e-mail olarak gönderebiliriz. Diğer bir örnek ise Wish List’e eklenen fakat satın alınmamış ürünleri ilgili müşterilerinize hatırlatabilirsiniz. Peki, üye olan kullanıcılarınıza otomatik ve kişiselleştirilmiş ‘hoş geldiniz’ e-maili gönderiyor musunuz?

Büyüme platformları; e-maillerinizi kolayca tasarlayabileceğiniz, kullanımı son derece kolay araçlar içerir. Oluşturacağınız özel listelere özel olarak hazırladığınız e-mailleri ister manuel ister otomatik olarak düzenli şekilde gönderebiliriz. Bu platformlar A/B testi ve açılma/tıklanma verileri gibi raporlama ve ölçümleme yetenekleriyle de donatılmıştır. Hazırlayıp gönderilen e-mail’lerin performanslarını 360 derece ölçebiliriz.  Mobil kullanımın hızla arttığı dünyamızda, mobil cihazlar ile uyumlu olmanın faydalarını da kesinlikle göz ardı etmemeliyiz.

E-mail pazarlama, pazarlamacıların sevdiği ve sıklıkla kullandığı bir kanaldır. Müşterilerin %76’sı ise kişiselleştirilmiş bir müşteri deneyimi beklemektedir. Otomasyon platformlarının e-mail pazarlamaya katkısı ise müşteri ve sizin aranızdaki bu boşluğa köprü olması ve müşterinizin tümü ile iletişiminizi kişileştirilebilir hale getirmesidir. Yapay zekâ destekli ve son derece kullanıcı dostu araçlar ile birlikte otomasyon platformları, müşterilerinizle aranızdaki bağı kuracak veya geliştirecektir.

Marketing Sherpa’nın yaptığı araştırmaya göre verimli bir “email-split” stratejisi ile geri dönüşüm oranlarını %48 arttırabilmek mümkün olabiliyor. Konu başlıklarını, metinleri, grafikleri, CTA’leri, zamanlamayı ve daha birçok unsuru test edebiliriz. Unutulmamalıdır ki e-mail pazarlama, ancak doğru landing sayfalar ve formlar ile birlikte ve tek bir platform üzerinden yapıldığında olağanüstü etkili olur.  

Büyüme platformları, ESP’nizin (Email Servis Sağlayıcı) yerini de alıyor. E-mail tasarlama, gönderme ve otomasyon sürecini tek bir platform üzerinden gerçekleştiriyoruz.

Mobil Pazarlama: 

Mobil deyince aklımıza yer (lokasyon) hedeflemesi gelir. Örneğin sitenizden daha önce alışveriş yapmış fakat mağazanızı henüz ziyaret etmemiş müşterileriniz mağazanızın yanından geçerken onlara otomatik bildirim yollayın. Müşteri sadakat programlarında belirli puana ulaşmış müşterilerinize ise puanlarını mağazalarınızda da tüketebileceklerini hatırlatın. Bu tip yaratıcı örnekleri artırabilirsiniz. Bu tür platformlar SMS, Push bildirimleri gibi özellikleri de platform üzerinden doğrudan yönetmenize ve daha da önemlisi mobil kanala spesifik iletişimleri kişiselleştirmeye yarıyor. Lokasyon hedefleme konusundaki becerileri ustaca kullanmaya başladığınızda, müşteri memnuniyeti ve ROI’larınızı arttırmada sınır tanımayacaksınız.  Bir başka örnekten bahsetmek gerekirse, bir otel işlettiğinizi düşünelim; müşteriniz uçaktan iner inme  hoş geldiniz mesajı, ulaşım bilgileri ve odasının durumu gibi bilgileri göndererek sıcak bir karşılama yapmanız mümkün olabiliyor.

Kaynak: Hiperlokal hedefleme (Salesforce) 

Landing Sayfalar ve Formlar:

Landing sayfalar artık pazarlama kampanyalarının olmazsa olmazı haline geldi. Pazarlama kampanyalarınızı ana sayfadan ziyade özel olarak tasarlanmış bu sayfalara yönlendirerek, dönüşüm oranlarınızı arttırabilirsiniz. Bu yüzden birçok büyüme platformları artık içerisinde WYSIWYG (What You see Is What You Get) dediğimiz, grafik tasarımı oldukça basitleştiren ve sürükle bırak ile çok kolay tasarımlar hazırlayabileceğiniz arayüzle geliyor. Bu platformların en güzel yanlarından biri IT ya da web geliştirme ekibinizden bağımsız olarak hızlıca bu sayfaları kendiniz oluşturabilip test edebiliyor olmanızdır. 

Web sitesi sayfalarınızı da ‘Web Personalization’ özelliği ile tek bir satır kodlama bilmeden değiştirebilirsiniz. Farklı tasarımları farklı segmentlerde test edebilirsiniz. Örneğin hazırladığınız yeni web sayfası 18-25 yaş segmentinde nasıl sonuçlar veriyor? Kullandığınız metinler kadınlar segmentinde nasıl karşılık buluyor? Web personalization teknolojisi ile siteye gelen müşterilerinizin yer aldıkları segmentlere göre sayfalar gösterebilirsiniz. Bunlara ek olarak IP adres hedeflemeleri de kullanılıyor. Örneğin İstanbul’dan veya yurtdışından bağlanan kullanıcıları farklı sayfalarla karşılayabilirsiniz.

Segmentasyon / Reklam: 

Büyüme Platformları, müşterilerinizi demografi, şirket bilgileri (şirket ismi, büyüklüğü, lokasyonu) ve davranışları gibi pek çok kriterde yapay zekâ yardımıyla otomatik olarak segmentlere ayrıştırabilir. Ayrıca oyunun içine CRM de dahil edilebiliyor. CRM’de tuttuğunuz tüm veriler, müşterilerinizi en doğru en ince ayrıntısına kadar ayrıştırmak için kullanılabiliyor. 

Örnek olarak, “web sitenizi son 7 günde İstanbul’dan ziyaret eden yüksek skorlu müşteriler” ya da “daha önce e-mail ile bir teklif gönderdiğiniz fakat e-mail’i açmamış ve sitenizi ziyaret etmiş kullanıcılar“ gibi yüzlerce hatta binlerce veri noktasına göre sonsuz sayıda segmentasyon yapılabiliyor. 

Burada özellikle otomatik journey’ler kurmanın da çok önemli olduğunu önemle hatırlatalım. Örnek vermek gerekirse, Android telefon ile bağlananlara daha düşük fiyat, iOS ile bağlananlara ise biraz daha yüksek fiyat gösterimi yapılan senaryoları da sık sık görüyoruz.

Kaynak: Lead Yaşam Döngüsü Tasarlama- Marketo 

Sitenize 4-5 kez gelen müşterilerinizi kaptırmamak da çok önemli. Müşterilerinize bu platformların stratejileriyle birlikte doğru dokunuşları gerçekleştirerek onları markanızda tutabilirsiniz. Bu tür platformların genellikle Google Adwords, Facebook Ads gibi reklam platformlarına da entegre olduğunu unutmayalım. Yaratacağınız segmentleri daha sonra Google Analytics, Facebook Ads, Google Adwords ve programatik reklam platformlarında da kullanıp reklam yayınlayabiliyorsunuz. Özelleştirdiğiniz segmentlere yönelik reklam yayınlarınızın en önemli avantajı segmentleriniz için kişiselleştirdiğiniz reklamlarınızın geleneksel hedef kitle yaklaşımlarına göre çok daha az maliyetle potansiyel müşterilerinize ulaşabilmenizdir. Reklam kanallarından gelen her satışı inceleyerek kanallarınızın verimliliğini kusursuz bir şekilde ölçmek de mümkündür.

Kaynak: Müşteri Yolculuğu Otomasyonu – Salesforce

Show Full Content
Previous Büyüme Yönetimi Platformlarına Giriş
Next Dijital Pazarlamada Vlogların Yükselişi

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close

NEXT STORY

Close

2018 En İyi Tasarım Araçları

Aralık 21, 2018
Close