Kullanıcıların 10 yıl önceki halleriyle şimdiki hallerinin fotoğrafını sosyal medyada paylaşmasıyla başlayan #10YearChallenge çoğumuza “Şimdi bana kaybolan yıllarımı verseler” dedirtti, yüzümüze acı tatlı gülümsemeler kondurdu. Peki 10 yılda değişen sadece biz miydik? Hayatımıza damgasını vuran web siteleri ve bu paylaşımların yapıldığı sosyal medya platformları nasıl bir değişim geçirmiş, nereden nereye gelmişti? İşte bu merakımızı gidermek için en çok ziyaret edilen bazı internet sitelerinin 10 yıl içerisindeki dönüşümünü sizlerle paylaşıyoruz.

Google

Arama motorlarının şahı, “falanca oyuncunun adı neydi ya?” sorularının muhatabı Google, on yıl içerisinde tasarım anlamında radikal bir değişim yaşamadı. Ancak logonun yeni dizaynı ve zaten sade olan tasarımın daha da minimal bir hale getirilmesiyle ferah, kullanımı rahat bir anasayfanın ortaya çıktığını söyleyebiliriz.

Ekşi Sözlük

Türkiye’nin “kutsal bilgi kaynağı” Ekşi Sözlük, on yıl önce biraz daha koyu, mavi-gri tonlarında bir tasarıma sahip olsa da en az şimdiki kadar sade ve kullanışlıydı. “Hiçbir şeyi beğenmeme timi” ise on yılda daha da büyüdü! Ekşi Sözlük muadillerinin sayısı da arttı ama hiçbiri “ekşici”lerin yerini tutamadı.

Youtube

Bir video paylaşım sitesi olarak kurulan Youtube’un popülaritesi yıllar içinde katlanarak arttı. Orijinal video içeriklerinin üretildiği dinamik ve özgür bir basın mecrasına dönüştü. Dünyayı yepyeni bir şöhret kavramıyla tanıştıran Youtube, aradan geçen 10 yıl içerisinde daha basit, gözü yormayan bir tasarıma kavuştu.

Mynet

20 yıldır hayatımızda olan Mynet’te neler yapmadık ki? Tavla oynadık, burç yorumlarımıza baktık, “sitemynet” uzantısıyla ilk internet sitelerimizi kurduk… Mynet, 10 yıl içerisinde epey değişti, şu anki trendi takip ederek daha görsel odaklı, kalabalıktan uzak bir görünüme kavuştu.

Hepsiburada

Kulaklığımı kaybettim, Hepsiburada’dan alsam da ayağıma mı gelse acaba?… diye kara kara düşündüren, Türkiye’nin en eski ve en popüler e-alışveriş sitelerinden Hepsiburada on yıl önce anasayfaya çok fazla ürünün sığdırılmaya çalışıldığı sıkışık bir tasarıma sahipti. Şimdiyse ürünleri daha büyük görsellerle öne çıkaran, zarif ve kullanışlı bir görünüme sahip.

Yahoo

Google’dan bile önce kurulan, e-posta servisi ve haber akışıyla en çok ziyaret ettiğimiz web sitelerinden biri olan Yahoo, belki artık altın çağını yaşamıyor ama hâlâ hayatta. Üstelik logosu değişmiş olsa da anasayfası 10 yıl öncekinden pek de farklı sayılmaz.

Facebook

Amcamızın “ÇOK GÜZEL ÇIKMIŞSIN OĞLUM MAŞALLAH” cümlesiyle bizi afallatan çok yönlü sosyal medya platformu Facebook, zaman içerisinde çokça değişti, ancak ana sayfada çok fazla değişiklik olmadı. Yeni sosyal medya platformları Facebook’u özellikle genç kitle için daha az çekici kılmaya başlasa da, hâlâ hayatımızın büyük bir parçası olmayı sürdürüyor.

IMDB

Sinemaseverlerin uğrak noktası, “Ama o filmin imedebe puanı 5 yaa” cümlesiyle nice film gecesini daha başlamadan bitiren IMDB, yıllar içinde video içerikleri ön plana çıkaran daha ferah bir tasarıma kavuştu. En İyi 250 Film listesinin başında da hâlâ Esaretin Bedeli var!

Twitter

2009’da Twitter emekleme aşamasındaydı ve Facebook gibi sosyal medya devleriyle yarışmak zorundaydı. Standart bir SMS uzunluğuna denk gelen 140 karakter sınırlaması, sosyal medyaya getirdiği özgün ve yenilikçi yaklaşımla dikkat çekmişti – aradan geçen 10 yıl, o 140 karakteri katladı, 280’e çıkardı! Ama on yıl içinde tasarımı birkaç defa değişse de, özünde aynı kaldı.

Instagram

“Dur yeme, önce fotoğrafını çekeyim!” Hayatında hiç kahvaltı sofrası paylaşmamış olmakla övünen ezici azınlık şöyle dursun, selfie’lerin cirit attığı, manzara fotoğraflarının gözümüzü aldığı Instagram, fotoğraflara bakışımıza bambaşka bir boyut kattı.

Show Full Content
Previous Sosyal Medyanın ‘’YUMURTA’’ İle İmtihanı
Next Google Tag Manager Kullanmanız için 11 Neden

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close

NEXT STORY

Close

Lead Yönetimi / Skorlama

Ağustos 22, 2019
Close